GLPI Project - en to fr_FR translation catalogue (123 entries)

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Charts
fr_FR: Graphiques

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Tickets Statistics
fr_FR: Statistiques des tickets

en: by Technician
fr_FR: par technicien

en: by Requester
fr_FR: par demandeur

en: by Date
fr_FR: par date

en: Overall
fr_FR: Tout

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: users
fr_FR: utilisateurs

en: active
fr_FR: actif

en: Tickets by Status
fr_FR: Tickets par État

en: Tickets by Entity
fr_FR: Tickets par l'entité

en: Tickets by Category
fr_FR: Tickets par catégorie

en: Daily Evolution
fr_FR: Evolution quotidienne

en: Tickets Total
fr_FR: Tickets totale

en: by Entity
fr_FR: par entité

en: TOP 10 - Requester
fr_FR: TOP 10 - demandeur

en: Entity
fr_FR: Entité

en: Open Tickets
fr_FR: Tickets ouverts

en: Today Tickets
fr_FR: Tickets du jour

en: by Group
fr_FR: par groupe

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Late
fr_FR: en retard

en: Opened Tickets by Status
fr_FR: Tickets ouverte par Etat

en: Last Tickets
fr_FR: Derniers Tickets

en: All
fr_FR: Tout

en: New version
fr_FR: Nouvelle version

en: avaliable
fr_FR: disponible

en: January
fr_FR: Janvier

en: February
fr_FR: Février

en: March
fr_FR: Mars

en: April
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: June
fr_FR: Juin

en: July
fr_FR: Juillet

en: August
fr_FR: Août

en: September
fr_FR: Septembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: November
fr_FR: Novembre

en: December
fr_FR: Décembre

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Consult
fr_FR: Consulter

en: Clean
fr_FR: Effacer

en: No ticket found
fr_FR: Aucun billet trouvé

en: Select a technician
fr_FR: Sélectionnez un technicien

en: Select a requester
fr_FR: Sélectionnez un demandeur

en: Title
fr_FR: Titre

en: Opening date
fr_FR: Date d'ouverture

en: Close date
fr_FR: Date de fermeture

en: Technician
fr_FR: Technicien

en: Closed
fr_FR: Clos

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Requester
fr_FR: Demandeur

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Period
fr_FR: Période

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Last 7 days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 15 days
fr_FR: 15 derniers jours

en: Last 30 days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Last 3 months
fr_FR: 3 derniers mois

en: Select a entity
fr_FR: Sélectionnez une entité

en: Select a group
fr_FR: Sélectionnez un groupe

en: Developed by
fr_FR: Développé par

en: User rights management
fr_FR: la gestion des droits des utilisateurs

en: Tab display
fr_FR: affichage de l'onglet

en: Tickets by Source
fr_FR: Tickets par Origine

en: Last Events
fr_FR: Derniers Événements

en: Logged Users
fr_FR: Utilisateurs Enregistrés

en: Computers by Operating System
fr_FR: Ordinateur par Système

en: Computers by Type
fr_FR: Ordinateures par Type

en: Quantity
fr_FR: Montant

en: Monitors by Manufacturer
fr_FR: Moniteurs par Fabricant

en: Monitors by Model
fr_FR: Moniteurs par Modèle

en: Printers by Manufacturer
fr_FR: Imprimantes par Fabricant

en: Printers by Model
fr_FR: Imprimantes par Modèle

en: Networkequipments by Manufacturer
fr_FR: Équipements de réseau par Fabricant

en: Networkequipments by Model
fr_FR: Équipements de réseau par Modèle

en: Phones by Manufacturer
fr_FR: Téléphones par Fabricant

en: Phones by Model
fr_FR: Téléphones par Modèle

en: Peripherals by Manufacturer
fr_FR: Périphériques par Fabricant

en: Peripherals by Model
fr_FR: Périphériques par Modèle

en: Top 10 - Software Vendors
fr_FR: Top 10 - Logiciel par Fabricant

en: Top 10 - Software Install
fr_FR: Top 10 - Logiciel Installation

en: Cartridges by Manufacturer
fr_FR: Cartouches par Fabricant

en: Used
fr_FR: Usé

en: Assets by Type
fr_FR: Atout par Type

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Computer
fr_FR: Ordinateur

en: Monitor
fr_FR: Moniteur

en: Printer
fr_FR: Imprimeur

en: Networkequipment
fr_FR: Équipements de réseau

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Peripheral
fr_FR: Périphériques

en: Map
fr_FR: Carte

en: Tickets Map
fr_FR: Tickets Carte

en: Fill in entities: address, city, state and country.
fr_FR: Remplissez entités: adresse, ville, état et pays.

en: Select
fr_FR: Sélectionnez

en: by Category
fr_FR: par Catégorie

en: Select a category
fr_FR: Sélectionnez une catégorie

en: by Location
fr_FR: par emplacement

en: Select a location
fr_FR: Sélectionnez un emplacement

en: Welcome
fr_FR: Accueil

en: Select a asset
fr_FR: Sélectionnez un atout

en: by Assets
fr_FR: par Atouts

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: by SLA
fr_FR: por SLA

en: Select a SLA
fr_FR: Sélectionnez un SLA

en: Current
fr_FR: Courant

en: Current year
fr_FR: Année en cours

en: Period in index page
fr_FR: Période dans la page d'index

en: Theme
fr_FR: Thème

en: by Type
fr_FR: par Type

en: Select a type
fr_FR: Sélectionnez un type

en: Select a manufacturer
fr_FR: Sélectionnez un fabricant
