GLPI Project - en to de_DE translation catalogue (118 entries)

en: Dashboard
de_DE: Armaturenbrett

en: Tickets
de_DE: tickets

en: Reports
de_DE: Verhältnis

en: Home
de_DE: Willkommen

en: Tickets Statistics
de_DE: Tickets Statistiken

en: by Technician
de_DE: durch Techniker

en: by Requester
de_DE: durch den Antragsteller

en: by Date
de_DE: Datum

en: Overall
de_DE: Insgesamt

en: Today
de_DE: Heute

en: Total
de_DE: Gesamt

en: users
de_DE: Benutzer

en: active
de_DE: aktiv

en: Tickets by Status
de_DE: Tickets nach Status

en: Tickets by Entity
de_DE: Tickets von Unternehmen

en: Tickets by Category
de_DE: Tickets nach Kategorie

en: Daily Evolution
de_DE: Tagesgang

en: Tickets Total
de_DE: Tickets Gesamt

en: by Entity
de_DE: von Unternehmen

en: Entity
de_DE: Wesen

en: Open Tickets
de_DE: Offenen Tickets

en: Today Tickets
de_DE: Heute Tickets

en: by Group
de_DE: Nach Gruppe

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Satisfaction
de_DE: Zufriedenheit

en: Late
de_DE: Spät

en: Opened Tickets by Status
de_DE: Eröffnet Tickets nach Status

en: Last Tickets
de_DE: Letzten Tickets

en: All
de_DE: Alle

en: New version
de_DE: Neufassung

en: avaliable
de_DE: verfügbar

en: January
de_DE: Januar

en: February
de_DE: Februar

en: March
de_DE: März

en: May
de_DE: Mai

en: June
de_DE: Juni

en: July
de_DE: Juli

en: October
de_DE: Oktober

en: December
de_DE: Dezember

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Monday
de_DE: Montag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Consult
de_DE: Konsultieren

en: Clean
de_DE: Löschen

en: No ticket found
de_DE: Kein Ticket gefunden

en: Select a technician
de_DE: Wählen ein Techniker

en: Select a requester
de_DE: Wählen ein Anforderer

en: Title
de_DE: Titel

en: Opening date
de_DE: Datum der Eröffnung

en: Close date
de_DE: Abschlussdatum

en: Technician
de_DE: Techniker

en: Closed
de_DE: geschlossen

en: Previous
de_DE: früher

en: Next
de_DE: Folgende

en: Requester
de_DE: Antragsteller

en: Opened
de_DE: geöffnet

en: Period
de_DE: Periode

en: Yesterday
de_DE: gestern

en: Last 7 days
de_DE: Die letzten 7 Tage

en: Last 15 days
de_DE: Die letzten 15 Tage

en: Last 30 days
de_DE: Die letzten 30 Tage

en: Last 3 months
de_DE: Letzte 3 Monate

en: Select a entity
de_DE: Wählen entity

en: Select group
de_DE: Wählen Sie Gruppe

en: Developed by
de_DE: Entwickelt von

en: User rights management
de_DE: Benutzerrechteverwaltung

en: Tab display
de_DE: Tab-Anzeige

en: Tickets by Source
de_DE: Tickets von Source

en: Last Events
de_DE: Letzten Ereignisse

en: Logged Users
de_DE: Gespeichert Benutzer

en: Computers by Operating System
de_DE: Computers nach Betriebssystem

en: Computers by Type
de_DE: Computers nach Typ

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Monitors by Manufacturer
de_DE: Monitore nach Hersteller

en: Monitors by Model
de_DE: Monitor-Modelle

en: Printers by Manufacturer
de_DE: Druckers nach Hersteller

en: Printers by Model
de_DE: Druckers-Modelle

en: Networkequipments by Manufacturer
de_DE: Netzwerkgerät-Modell nach Hersteller

en: Networkequipments by Model
de_DE: Netzwerkgerät-Modell

en: Phones by Manufacturer
de_DE: Telefon nach Hersteller

en: Phones by Model
de_DE: Telefon-Modelle

en: Peripherals by Manufacturer
de_DE: Peripheriegeräte nach Hersteller

en: Peripherals by Model
de_DE: Peripheriegeräte-Modell

en: Top 10 - Software Vendors
de_DE: Top 10 - Softwares nach Hersteller

en: Top 10 - Software Install
de_DE: Top 10 - Software installieren

en: Cartridges by Manufacturer
de_DE: Kartuschen nach Hersteller

en: Used
de_DE: Gebraucht

en: Assets by Type
de_DE: Vermögenswert nach Typ

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Printer
de_DE: Drucker

en: Networkequipment
de_DE: Netzwerkgerät

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Peripheral
de_DE: Peripheriegeräte

en: Map
de_DE: Karte

en: Tickets Map
de_DE: Tickets Karte

en: Fill in entities: address, city, state and country.
de_DE: Füllen Unternehmen: Adresse, Stadt, Staat und Land.

en: Select
de_DE: Wählen

en: by Category
de_DE: nach Kategorie

en: Select a category
de_DE: Wählen ein kategorie

en: by Location
de_DE: nach Lage

en: Select a location
de_DE: Wählen ein lage

en: Welcome
de_DE: Willkommen

en: Select a asset
de_DE: Wählen ein vermögenswert

en: by Assets
de_DE: nach Vermögenswert

en: Print
de_DE: Drucken

en: by SLA
de_DE: nach SLA

en: Select a SLA
de_DE: Wählen ein SLA

en: Current
de_DE: Strom

en: Current year
de_DE: Laufenden Jahr

en: Period in index page
de_DE: Zeitraum im Index-Seite

en: Theme
de_DE: Thema

en: by Type
de_DE: nach Tipo

en: Select a type
de_DE: Wählen ein typ

en: Select a manufacturer
de_DE: Wählen ein Hersteller
